Tribina ‘Ima li Split problem s vrtićima’ otvorila brojna pitanja
Javna tribina ‘Ima li Split problem s vrtićima?’, koju je u utorak popodne organizirao gradski i saborski zastupnik Srđan Gjurković, otvorila je više pitanja nego što se očekivalo. Osim što se odmah na početku definirao problem nedostatka vrtića u istočnim dijelovima Splita te iznio podatak da se stotinjak djece godišnje ne uspije upisati u gradske vrtiće, pa roditelji trebaju privatne plaćati i duplo više, te mališane razvoziti po raznim dijelovima grada, od sugovornika i publike u kojoj su bile odgajateljice iz vrtića čulo se dosta zapanjujućih informacija.
– Gradski vrtići se brinu za tri puta više djece nego privatni, a imaju čak 20 puta više stručnih suradnika! Na više od 1400 djece u privatnim vrtićima dodijeljen je samo jedan pedagog. Četvrtina splitske djece su građani drugog reda – upozoreno je iz dobro pripremljene publike.
Na tribini su sugovornici bili predsjednik Udruge privatnih dječjih vrtića grada Splita Zlatko Gale, Nikolina Ergović Smolčić iz Kluba trudnica i roditelja Split, osnivačica Dječjeg vrtića ‘Bajka’ na Mejašima Ivanka Ninčević, novinarka Slobodne Dalmacije Anita Matić i saborski zastupnik Srđan Gjurković. Na pitanja je odgovarao i gradski vijećnik i sveučilišni profesor Goran Sučić iako nije sjedio među govornicima.
– Ne postoji privatno, vjersko i gradsko dijete. Dijete je dijete. U svakom vrtiću usluga treba zadovoljavati standard i biti jednake cijene, to je naša intencija, dvije godine pokušavamo to uskladiti, ali ne ide nam dovoljno brzo – rekao je Sučić, pa se požalio da ga često ne razumiju ni u gradskoj upravi gdje u ‘odjelu za prosvjetu ne radi nijedan prosvjetar, sve su pravnici’.
Zlatko Gale je istaknuo da privatni vrtići mogu biti za roditelje jeftiniji ako Banovina ‘podeblja’ njihovo financiranje.
– Trenutačno je za Grad Split tri puta jeftiniji privatni vrtić nego gradski. Mislim da Grad nema viziju. Tražili smo ovakav sastanak, okrugli stol, ali kod gradske stručne službe ne postoji interes za suradnju s nama, bez konzultacija donose odluke – rekao je čelnik udruge koja okuplja privatne vrtiće.
Srđan Gjurković je iznio podatak da Grad Split godišnje izdvaja 87 milijuna kuna za predškolski odgoj, što je respektabilnih 14 posto proračuna.
– EU fondovi totalno su neiskorišteni u ovom segmentu, a postoje sredstva i načini kako doći do njih – rekao je Gjurković, dodavši da i inače nije problem naći novac ako se zna što se želi.
Na tribini se dotaknulo i teme da u Splitu ne postoji mogućnost organiziranog čuvanja beba od šest mjeseci do godine dana, dakle predjasličke dobi. Kada se spomenulo pitanje nemogućnosti ostavljanja djece u vrtićima iza 16 sati i vikendima, odgajateljice su upozorile da roditelji znaju zloupotrebljavati djecu, te da ta opcija ne treba sada biti predmet rasprave. Govorilo se i o novom državnom pedagoškom standardu koji je, čulo se, skup lijepih neprovedivih želja.
– Kada bismo se držali propisane kvadrature po djetetu, iz vrtića bismo trebali izbaciti 20 do 30 posto djece. Zbog čega je odlučeno da se vrtić ne može otvoriti u zgradi, već samo u samostojećem objektu? To je nerealno i taj bi članak trebalo suspendirati do nekih budućih boljih vremena. Naravno da je ljepše imati vrtić u samostojećem objektu, s dvorištem, ja bih da djeca imaju i bazen, ali to jednostavno nije realno i samo će otežati rješavanje problema – istaknula je dobro upućena gošća tribine.
Gjurković je poručio da je on došao čuti probleme i prijedloge, spojiti sve relevantne čimbenike, a sve s ciljem da se nađu optimalna rješenja. Istaknuo je i da se upravo definira GUP, pa je ovo pravo vrijeme za utvrđivanje potreba. Dodajmo da je moderator bio Jerko Trogrlić, a više puta se tijekom tribine tražio odgovor kojega bi najbolje mogla dati pročelnica Službe za obrazovanje i znanost Grada Splita Ines Milina Ganza, ona je bila pozvana, ali nije uspjela uskladiti obveze.