Civilno društvo i zakonodavna vlast zajedničkim radom ka demokratizaciji društva
U gradskoj vijećnici Grada Makarske u ponedjeljak s početkom u 10 sati održao se okrugli stol na temu “Kako građani sudjeluju u odlučivanju? Participativno budžetiranje i drugi primjeri iz Hrvatske” koji je u organizaciji udruge GONG i saborskog Odbora za financije i proračun predstavio projekt i donjeo iskustva gradova Pazina i Rijeke u samom provođenju.
Na ovom okruglom stolu sudjelovali su u ime organizatora Dragan Zelić iz udruge GONG kao moderator i Srđan Gjurković, predsjednik saborskog Odbora za financije i proračun kao i govornici Renato Krulčić, gradonačelnik Grada Pazina, zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Marko Filipović te iz Centra za mirovne studije Ela Naranđa.
Okupljene je pozdravio i gradonačelnik Makarske Tonći Bilić koji je izrazio zadovoljstvo što Makarska prema podacima GONGA spada u kategoriju transparentnih gradova. Ako se usporedi indeks transparentnosti iz 2011. godine kada je iznosio 5,3% sa 5,75% iz 2014., istaknuo je, kako vjeruje da će do kraja godine s pazinskim modelom transparentnost još više povećati i proračun približiti građanima bez obzira što, kako kaže, već i sada dio građana sudjeluje u njegovom kreiranju.
Večina građana ne analizira informacije o proračunu, a večina ga uopće i ne razumije stoga je ovakav projekt uspješan i dobar primjer kojim se pokazalo kako se može uključiti građane u proces izrade i donošenja lokalnog proračuna.
O prethodno organiziranom okruglom stolu u Saboru govorio je i Srđan Gjurković te istaknuo kako civilno društvo i zakonodavna vlast mogu pozitivno zajednički raditi na demokratizaciji društva, što vodi ka većoj transparentnosti, konkurentnosti države i boljem vođenju gradova i općina.
– Političari daju svoje projekte i programe i odgovaraju za taj dio, ali njihov mandat traje 4 godine, a cilj je da političari sažive sa životom građana. Građani trebaju znati od čega se sastoji proračun – razumijevanje i suživot politike i civilnog društva kroz kreiranje proračuna je najveća vrijednost u demokratizaciji. Političari se tako približavaju građanima, političkih odluka biva manje, a građani kontroliraju način na koji se sredstva koriste. – rekao je Gjurković
Projekt participativnog budžetiranja je dugoročan jer je razumijevanje da svaka kuna ima točno svoju namjenu ključno, a osnovna pretpostavka da građani aktivno sudjeluju je da budu kvalitetno inforimrani. Na okruglom stolu najviše zanimanja očekivano su izazvala iskustva gradova Pazina i Rijeke koja su predstavila praksu koja se pokazala dobrom i funkcionirajućom.
Gradonačelnik grada Pazina, Renato Krulčić govorio je o iskustvu Pazina gdje je ukupna vrijednost projekta iznosila 69 243,45 eura od čega je EU sufinancirala 85%. Za 2014. godinu građani su odlučivali o malim komunalnim akcijama ukupne vrijednosti 300 000,00 kuna, a proračun su im objasnili preko primjera Pazinske tvrđe.